Kútna, alebo kútová plachta, dnes už nepoznaný symbol matky rodičky

Kútna plachta, pojem dnes už neznámy, najmä mladším ročníkom, kým najstarším, ktorí sa narodili doma, ešte môže byť známy. Kútna plachta, akási veľká plachta, ktorá mohla byť bohato vyšívaná, alebo v skromných podmienkach len pozostávala z viacerých plachiet, vytvárala osobitný priestor. Slúžil matke rodičke pri pôrode na oddelenie priestoru zvyšku domu.

Dieťa a narodenie

Napríklad v tuhej zime by bolo ťažké poslať zvyšok početnej domácnosti a rodiny preč. Na svet sa prichádzalo doma, volala sa pôrodná babica, kmotra, či tetka, ktorá už mala skúsenosti, alebo si ju prizvala iná, aby nabrala skúsenosti, keď bude nový obyvateľ z okolia prichádzať na svet.

Kútna plachta sa spájala s krásnou ale zabudnutou mágiou

Hlavný význam kútnej plachty je však vytvorenie súkromia pre matku, ktorá dojčí. Má v sebe mnoho symboliky, objavuje sa v niektorých piesňach, hoci často s regionálnym názvom, aj medzi poverami. Priskoro stiahnutá plachta mohla priniesť priveľa povinností na malého človiečika. Pridlho ponechaná zase mohla znamenať, že dieťa zostane pri rodičoch aj v dospelosti, prípadne iné povery. V rámci ľudovej mágie mohla byť kútna plachta tvorená látkou zo svadobných šiat ženy. Prípadne sa do nej zabalilo dieťa, ktoré sa bralo ku kňazovi na krst. Prišívala sa, alebo len prevesila sa cez drevenú palicu, prípadne hrable. Tie boli opäť symbolom hojnosti, aby bolo čo žať, jesť. Symbol poctivej práce nevynímajúc.

Dnes sa už kútna plachta nepoužíva. Celá krásna mágia, symbolika, regionálne osobitosti zanikli. Zostali len v zápiskoch etnológov. Všimnúť si ich môžeme v skanzenoch. Najmä v takých, kde je vystavená kolíska a celkovo je interiér ladený do témy „Narodil sa človek“ alebo „narodenie“ ako také. Kútna plachta v takýchto inštaláciách nikdy nechýba. Mágiu počas šestonedelia dnes nahradila zdravotná starostlivosť, množstvo prístrojov, dojčenská výživa a množstvo rád s Googlom na čele. Je však pravdou, že deti v minulosti zomierali pomerne často a vrátane matiek pri komplikovaných pôrodoch. Táto oblasť sa síce zdokonalila, no aj za cenu straty pôvodných tradícií. Ale tak vzniká inovácia a zostávajú prežitky.