Slovenská renesancia/Slovak Renaissence, obrazová kniha venovaná krojom

Slovenská renesancia | Slovak Renaissence, krásna obrazová publikácia fotografii Petry Lajdovej, zachytáva krásu slovenského kroja so zameraním na torzo, party a čepce slávnostných krojov. Umelecká fotografka, ktorá sa prezentovala prácou a výstavami v zahraničí, práve fotografiami žien v slávnostných krojoch zaujala obecenstvo v niekoľkých krajinách sveta. Práve tieto fotografie môžu vidieť čitatelia a ľudia so záujmom o ľudový odev v spomínanej knižnej novinke, ktorá vychádza v decembri 2019 vo vydavateľstve Fortuna Libri.

Slovenská renesancia kniha, kniha slvoenské kroje

Krásna čierna ako pozadie

Kniha čitateľovi ponúka dve časti. Prvú tvorenú veľkou fotografiou vždy na jednej strane a popisom na druhej. Druhú časť knihy venuje dokumentácií čepčenia a dôslednej úpravy hlavy nevesty s rôznymi prvkami a úkonmi, aké dnes pri bežnom svadobnom čepčení už nevesta nepodstupuje. Nechýba pritom aj popis, ktorý viac približuje jej postup, ktorý už ovláda dnes len málo žien.

Slovenská renesancia kniha, kniha slvoenské kroje

Kniha má neobvyklý formát 300×300, no ako veľký, dáva oveľa viac priestoru detailom na hlavách fotografovaných žien. Kniha, ktorá prezentuje fotografie vznikajúce v rokoch 2012 až 2014, zachytáva jednotlivé diely z rôznych zdrojov, súčasných dielní, ale aj originály staré až 200 rokov.  Snímky využívajú čierne pozadie, ktoré je však na kvalitnom papieri Photo Rag® Baryta Hahnemühle, takže čierna je skutočnou čiernou. Podobný papier sa bežne pritom ani nevyužíva.

Slovenská renesancia kniha, kniha slvoenské kroje

Nie odtieňom sivej. Práve vďaka tomu vyniká akákoľvek farba a ľudské okolo neťahané žiadnym bielym pozadím má šancu oveľa lepšie rozoznávať výšivku, farebnú škálu, ale aj rozdielnosť jednotlivých prvkov. Čierna má čo do seba. Pomáha očiam, nenamáha ich a tým je aj zážitok z podrobnejšieho sledovania o niečo iný, než pri fotografiách s príliš svetlým pozadím.

Slovenská renesancia

Kniha má tvrdú väzbu s obálkou, ktorá nemá značený chrbát a okraj obálky pri chrbte je tvorený čiastočnou fotografiou. Tvrdá obálka je z prednej aj zadnej strany tvorená textilným poťahom a názov je do nej vtlačený rovnako ako meno autorky. Váži viac ako jeden kilogram a meria 30×30 cm.

Slovenská renesancia kniha, kniha slvoenské kroje

Nádherným darom bude pre človeka so vzťahom ku slovenskej tradičnej kultúre, k odevom, pre zberateľa krásnym obrazových publikácií, ale pokojne aj pre zahraničného hosťa so záujmom o slovenské zaujímavosti a kultúrne originálne kúsky. Kniha má aj umeleckú hodnotu, pripomína knihy, ktoré poznáme už za čias socializmu. Krásne fotografie ako prezentácia prác umelca sú zároveň prezentáciou krásy ľudového odevu. Kniha v každom prípade obohatí akúkoľvek knižnicu. Práve tým, že ide o reprezentatívnu obrazovú publikáciu, je pekným darom pokojne na úrovni medzinárodnej diplomacie, podnikateľských vzťahov, obchodných partnerov, ale napríklad aj ako dôstojný dar váženej osobe so vzťahom k takejto tematike, či umeniu.

  • Autor: Petra Lajdová
  • Vychádza vo Fortuna Libri
  • Jazyk: slovenčina a angličtina súčasne a v rovnakej miere
  • ISBN / EAN: 9788081428852
  • Dátum vydania: december 2019