Slovensko je filmovo ešte bohatšie, vychádza Filmové miesta 2

Pri vydaní knihy Filmové miesta minulý rok sme mohli nadobudnúť pocit, že tých filmov nie je tak veľa, aby mohli byť prepojené na miesta na mape Slovenska. Vysvitlo však, že filmári k svojej práci potrebujú filmové ateliéry, alebo vhodné lokality pre nakrúcanie. Ak teda ateliéry nie sú a pre historické scény, scény filmov zo súčasnosti a rozprávky filmári vyrážajú do reálneho sveta, máme takýchto filmových prepojení viac než dosť. Sú ich desiatky až stovky. V závislosti od konkrétneho miesta a regiónu.

Na Slovensku máme unikátne filmové miesta

Už prvá kniha Filmové miesta z jesene 2021 nám ukázala, že máme naozaj unikátne miesta. Hrady, prírodné lokácie, ulice súčasných miest, aj objekty, ktoré sa vo filmoch objavujú opakovane. A stále pritom nie je studnica vyčerpaná, ak prichádza na trh kniha druhá. Filmové miesta 2 avizovaná už v samotnej prvej knihe totiž neprináša žiadne zvyšky. Siaha po mnohých nových filmoch, ktoré vznikli za posledné mesiace, no taktiež prezentuje celkom nové miesta, ktoré nevošli do knihy prvej a zostali tak výborným esom v rukáve. Dokazuje to predovšetkým rozsiahla časť venovaná Vysokým Tatrám, Slovenskému Raji, Čiernemu Balogu a strednému a východnému Slovensku.

Filmové miesta kniha diel 2

Komu v prvej knihe chýbali Pásla kone na betóne, Nevera po Slovensky, aj ďalšie slávne hollywoodske trháky, ktoré potrebovali pre svoje scény prírodné lokácie zo Slovenska, zrejme sa ich všetkých dočká v pokračovaní. Filmové miesta 2 sa nenechajú zahanbiť. Pripomínajú nám niektoré nové počiny z dielne Netflixu, aj Warner bros., ktoré prišli filmári občas nečakane a inokedy plánovane nakrúcať na Slovensko. Máme jedinečnú prírodu a exteriéry, aké filmové štúdiá umelo síce vytvoria, ale originál je vo výsledku lacnejší a zaujímavejší.

Fantastické zvery J. K. Rowlingovej si vybrali Vysoké Tatry, podobne ako Poprad úspešný netflixovský upírsky horor a nehovoriac o Velickom plese, kde sa podarilo nakrúcať viacero zaujímavých filmárskych počinov hneď viacerým štábom za sebou. Fascinujúce je zistenie, že aj slávna rozprávka Karla Zemana s názvom Cesta do pravěku vznikala pri Šali. Čo tak informácia o Slovenskom raji a množstve filmov, ktoré tam vzniklo pre Amazon Prime, Netflix, Fox a ďalšie filmové štúdiá? Alebo pripomenutie toho, akými zaujímavými sú Lúčky a ich vodopád v centre obce?

Z lokácií, ktoré si môžeme pozrieť v druhej knihe, sú to napríklad:

  • Prešov, Košice a Slovenský raj
  • Viacero miest stredného Slovenska
  • Komárno, Šaľa, Tomášikovo a Žitný ostrov
  • Výrazné doplnenie filmových Kysúc a Vysokých Tatier
  • Žilina, Považie – Papradno, Súľov až po Starú Turú

Filmové miesta 2 v predaji

Filmové miesta 2 ponúknu naozaj krásny výber. Ako druhý diel sa nenechávajú zahanbiť a knižná séria si tak nenechala vystrieľať všetky ostré v prvom diely. Kniha ako dvojbalenie prichádza do predaja v špeciálnej kazete, ktorá bude určite lákadlom pre tých, ktorí dosiaľ nepodľahli prvej knihe a zaobstarať si budú chcieť v špeciálnom prevedení obe naraz. Podobne, ako kniha prvá, druhá prichádza na trh v jeseni pred Vianocami 2022 a je tak dobrým tipom na darček pre cestovateľa a filmového fanúšika súčasne.

V ponukách internetových kníhkupectiev MARTINUS.SK,  BUX.SK a aj u každého dobrého predajcu krásnych kníh, vrátane mnohých TIC informačných centier po Slovensku a kanceláriách cestovného ruchu.

Zdroje:  www.filmovemiesta.sk