Seriál Slovania je rozprávka pre dospelých. Aj tie potrebujeme

Očakávaný seriál Slovania, ktorý nakrúcala TV JOJ s početným tímom ľudí a so známymi hercami na Ukrajine, sa čoskoro objaví na televíznych obrazovkách. V rámci akéhosi marketingu našej histórie, či filmovo-seriálovej tvorby je veľmi vítané, ak vznikajú podobné diela. Také, o ktoré môže byť záujem aj za našimi hranicami. Za prínosné možno hodnotiť aj to, že prípadný úspech seriálu a záujem oň môže aj v zahraničí pripomenúť laickej verejnosti, že nie len Rimania a Vikingovia, ale aj iné národy obývali Európu.

Slovania joj

O Slovanoch sa nehovorí až tak ako by sme si priali, dokonca ani o Keltoch na našom území. Hoci zmienka o Keltoch príde až v knihe Linda a kľúč od Andary v apríli 2021, priamo Slovanom sa venuje seriál so známym hereckým zastúpením. Lenže… (foto: joj.sk)

Slovania, seriál televízie JOJ

Pri poznatkoch o seriálovej tvorbe televízie JOJ sme mohli mať strach. Dvojičky, Hotel, Panelák, Hod Švišťom a ďalšie diela poznačili kultúrnu oblasť spiatočníctvom, kým Slovania majú vyššiu latku a hlavne zrejme inú cieľovku. Je úctyhodné, že s touto tematikou prichádza iniciatíva na Slovensku, hoci v ruskej kinematografii bolo niekoľko príkladov a aj filmov nakrútených s takouto tematikou.

Otázne však zostáva, ako veľmi sa tím filmárov tentoraz spojil s etnológmi, historikmi, archeológmi a kulturológmi. Antropologické výskumy nám za posledné storočie z mnohých prvkov, aj keď len zo sprostredkovaných informácií iných písomných zdrojov zanechalo menej poznatkov. Nejaký ucelený pohľad na spôsob života o Slovanoch máme. Rozdeľujeme ich síce na rôzne oblasti a tých našich nepovažujeme ani za mimoriadne mystických. Je však možné, že tento seriál sa ani nebude pokúšať vyznieť ako reálny historický, ale skôr ako dobrodružné fantasy. Popularita Zaklínača v susednom Poľsku a po expanzii za hranice na celom svete mohla byť motiváciou, no tu sa zahrávame s pomenovaním národa, či akejsi etnickej identity. Podľa ukážky však seriál primiešava práve fantastiku a niekoľko nedostatkov.

Pokryvkáva napríklad:

  • Že filmári našli viacero hercov rôznych typov tvárí, farieb vlasov, rôzne typy držania tela, je naozaj ukážkou toho, že sa nikto zo štábu neriadil nejakými pravdepodobnostnými pravidlami. Zuzana Fialová hneď vedľa hrdzavej herečky a v inej scénke blondína. Jedine ak by sa miešanie kultúr dialo závratným tempom na obchodnej križovatke a šlo by o žoldnierov z celej Európy. Podobnosť ľudí v kmeňoch bola pravdepodobne oveľa výraznejšia a oveľa dôveryhodnejšie by pôsobili herci aspoň približných typov pleti a vlasov.
  • Prítomnosť čarodejnice, ktorá pohybom ruky víri prach, vietor a vykonáva mocné čary, padá akákoľvek viera v historický seriál založený na faktoch.
  • Holé hlavy, dlhé vlasy, krátke vlasy… chaos. Triedne usporiadanie a nejaká hierarchia, ktorú by sme v úprave vlasov videli, nie je. Ktokoľvek má akékoľvek vlasy, ideálne upravené profesionálnym strojčekom na zastrihávanie vlasov.
  • Dokonalé rekvizity to kazia. Krása historických zbraní, ale hlavne brnení a rôznych prvkov, je v nejednotvárnosti a jedinečnosti každého kúsku. Keď na brnení vidíte prvky, ktoré nerobili ruky skutočného majstra ručne, kazí to vierohodnosť.

Čo by potešilo:

  • Precízna práca kulisárov a stavby, ktoré zostanú pre účely cestovného ruchu
  • Viac takých postáv ako biela čarodejnica. Pochopili sme, že príbeh bude nereálna fikcia, rozprávka pre dospelých, takže zostať pri jedinej čarodejnici netreba. Keď už má byť súčasťou mystika, tak nech jej je dostatok.
  • Poukázanie na reálne udalosti, prvky, tradície a skutočné zvyklosti Slovanov
  • Používanie starých slovanských slov a pojmov. V seriáli zaznieva príliš aktuálna moderná slovenčina, bez žiadneho prvku