Film v turizme: ktoré lokality na Slovensku z neho môžu ťažiť?

Filmový turizmus na Slovensku možno nie je celkom hlúposť. Pri pohľade na to všetko, čo sa u nás nakrútilo a čo máme radi aj po celé generácie, nech už ide o komédiu, či vážny film, má zmysel nezabúdať, že sa niektoré miesta stali tak významné, že tvoria scénu niektorých filmov. Môžu byť inšpiráciou aj pre iných filmárov a pritiahnuť ďalšie financie tam, kde sú potrebné. V knihe, ktorá vyšla v novembri 2021 s názvom Filmové miesta, je takýchto miest spomenutých naprieč Slovenskom naozaj veľa. O knihe sme už písali.

Bratislava, hlavné námestie

foto: Bratislava a Hlavné námestie, kde sa odohrávali prvé slovenské scény vo filme Peacemaker (1997)

Na mnohé si dnes ani nespomenieme. Napríklad Kaštieľ v Strážkach, ktorý je galériou Medňanského obrazov sa spája s hneď niekoľkými filmami v ktorých vidieť jeho staršiu podobu pred rekonštrukciou. Miest, aké by mohli ťažiť z filmu a spomenúť filmovú tvorbu priamo na mieste, je pritom viac. Ak ich navštívite, pravdepodobne sa zaujímavosti o využití vo filme ani nedozviete. Je to škoda, pretože takých miest je u nás naozaj málo.

Len niektoré miesta sa spájajú s filmom otvorene

V súčasnosti je ojedinelým javom z pomedzi slovenských hradov Oravský hrad. Je azda jediným, ktorý priamo u seba prezentuje filmovú tvorbu, aká vznikala práve v jeho okolí a interiéri. Napríklad aj slávny horor nemeckých tvorcov s názvom Upír Nosferatu (1922), ktorý patrí do zlatého fondu nemého filmu. Z dnešného pohľadu je veľmi jednoduchý. V tej dobe prelomový. Na Oravskom hrade sa dozviete aj o ďalších filmoch, určite o Kráľovi drozdia brada s Lukášom Vaculíkom, ktorý ukázal pyšnej princeznej Anne, že existuje aj iný život a odnaučil ju manierov. Celá rozprávka sa nakrúcala v okolí rieky Orava, ako aj na hrade samotnom v niekoľkých ročných obdobiach. Kým mnoho filmovačiek má ťažkosti pri snahe o skutočný sneh, v tejto dobe a v oravskom regióne to našťastie nie je problém ani dnes. Z rozprávky je však určite jedna z tých tradičných vianočných rozprávok, bez ktorých si nevieme predstaviť vianočné vysielanie.

Múzeum v Martine ako dejisko Perinbaby je slávne

S filmom si radi spájame aj dom usadlosti z Vyšného Kubína, ktorý stojí v martinskom Múzeu slovenskej dediny. Poschodový dom sa pre nás stal známy najmä vďaka účinkovaniu v slávnej Perinbabe. Ako Jakubkovo väzenie, ale aj iný dom s dvorom, po ktorom sa naháňali a na ktorom sa Jakubko stretával s Alžbetkou. Sprievodca po skanzene vám nepochybne túto zmienku spomenie a ihneď zaujme pozornosť návštevníkov. Vždy je to tak. Ak sa sami nespýtajú, príde o samo. Tento jav je však ojedinelý. Mnoho múzeí ani len nespomenie, ako zaujímavé môže miesto byť pre tých, ktorí majú radi film a zaujímavosti z jeho zákulisia.

Vyslovene filmové miesta na mape Slovenska

  • Háj – obec na východnom Slovensku láka na veľkú sochu z filmu Behind Enemy Line z roku 2001. Na Slovensku bol film uvedený ako Za nepriateľskou líniou.
  • Vychylovka a Múzeum kysuckej dediny – po nakrúcaní rozprávky Čertoviny v skanzene a filmovej krčme zostala studňa, ktorá sa aj podobá na bežné studne z minulosti. Tak prečo si ju neponechať? Zbúrať ju mohla byť naozaj chyba. Výnimočne niečo po filmároch zostalo, hoci len malý objekt, ku ktorému neexistuje žiadny informačný materiál.
  • Bojnický zámok a schodiská – vnútorné točivé schodisko Bojnického zámku sa objavilo v rozprávke O ľuďoch a čarodejníkoch aj vo Fantagirhó II. Vonkajšie schodisko známe ako Jazdecké schody je tiež charakteristické a nezameniteľné. Aj to sa objavilo vo Fantagirhó a taktiež v mnohých iných rozprávkach.
  • Skalica a mestský dom Dušana Jurkoviča – známa stavba v záhorskom meste Skalica stvárnila policajnú stanicu v seriáli detektív Dušo

Skalica, ilustračná snímka

ilustračná foto: na zábere Skalica na Záhorí

  • Devínska Nová Ves – niekoľko stavieb z Devínskej Novej Vsi stvárnilo budovy v seriáloch Autoškola a Oteckovia.
  • Krásna Hôrka – je hradom, ktorý sa objavil v rozprávke Sokoliar Tomáš. Vieme ako nešťastne hrad skončil, no jeho pôvodný vzhľad sa objavil v len zopár filmoch. V konkrétnom filme bol značne kombinovaný s vnútrom Oravského hradu.
  • Terchová – hoci sa o Terchovej hovorí najmä v spojitosti s Jánošíkom, menej už s tým, že je dejiskom mnohých nakrúcaní. Ako napovedá spomínaná kniha Filmové miesta (Dajama (2021), je to aj pre prítomnosť zručných staviteľov kulís. V Terchovej sa nakrútili desiatky úspešných slovenských aj zahraničných filmov. Spája sa aj s nakrúcaním väčšiny filmov o Jánošíkovi. Ale…. nikde o tom nenájdete ani slovko. Nič sa nerobí v obci pre turistov, ktorých by zaujímal film. Netušíte, kde a aké miesta poslúžili filmárom. Viete len to, že Terchová je doslova moderná veľmoc. Vystriedala Lakšársku Novú Ves, ktorá bola v minulosti vyslovene dejiskom mnohých exteriérov aj do slávnych filmových kúskov, Pachom počínajúc.

Pravidelne prechádzame s deťmi po návštevách múzeí a hradov. Zmienky o filmoch sú… takmer žiadne. Pritom niektoré miesta by mohli byť zaujímavejšie. Napríklad pre tých, ktorí nezáživne pozerajú po pamiatkach, sledujú mobil a strácajú sa vo všetkých rodoch, pánoch, rokoch, politike a účelom jednotlivých siení, izieb, vyobrazení pánoch na obrazoch. Áno, je krásne zachovávať mená, poklady a významy miestností. Ale pridajme aspoň vetičku o tom, že dané miesto zaujalo aj známe mená vo svete filmu a toto miesto určite poznáme zo záberov X z filmu Y z roku Z.