Encyklopédia filmového plagátu pripomína prehliadaný žáner umenia

V ponukách predajcov kníh môžeme objaviť mnohé krásne knihy venované filmu. Jednou z posledných, ktoré si môžeme sami dopriať na Vianoce 2021 je aj zaujímavá publikácia s názvom Filmové plakáty. Vychádza len v českom jazyku, avšak pod hlavičkou Vydavateľstva SLOVART. Hrubá a veľmi rozsiahla encyklopédia nesie podtitul Dejiny jednoho média, čím poukazuje na skutočný prehľad dejín média, nad ktorým sme možno ani veľmi dosiaľ neuvažovali.

kniha Filmové plakáty

Filmové plagáty pritom sú skutočným médiom, ktorého úlohou je propagovať film všade, kde nesiaha iné médium. O to viac, ak hovoríme o zlatej ére hollywoodskeho filmu v časoch, keď kiná bodovalo a TV nemal hocikto. Knižka Filmové plakáty sa však vôbec neobmedzuje na len toto obdobie, ale presahuje celú kinematografiu, ba dokonca celý svet až po nedávnu súčasnosť.

O filme a nie iba o plagátoch

Na filmové plagáty sa možno čitateľ tejto knihy už nebude pozerať len na akúsi grafiku. Vývoj plagátu a jeho obsah je jedna veľká filozofia, veda a cielenie. Má osloviť, má zaujať, informovať, podať to hlavné, odovzdať emóciu. S filmovým plagátom sa spája množstvo výtvarných smerov, ovplyvnili ho udalosti, technologické objavy, nároky verejnosti, propaganda, aj snahy o dokonalosť. Bežne možno ani nepoznáme mená výtvarníkov a umelcov, ktorí sa mohli podieľať na plagátoch príležitostne, alebo na plný úväzok v rámci dlhodobej umeleckej činnosti.

Kniha nás prevádza práve najstaršími dielami po tie nedávne. Nezabúda ani na strednú Európu, aj keď ona vlastne nezabúda na celý svet. Nachádzame totiž ukážku japonskej kinematografie, francúzskej, holandskej, výrazne je zastúpená britská, či nemecká. Nevynecháva ani Československo, aj keď nejde o ucelený rozsiahly prehľad grafických diel a mien, ktoré za nimi stáli. Čitateľovi ponúka predovšetkým rozsiahle poznatky, ktoré autor Ian Haydn Smith dokázal spojiť a priniesť k jednotlivým filmovým plagátom. Skúmal, zisťoval a nakoniec prináša príbehy vzniku, alebo príbehy týkajúce sa filmov na plagátoch. Neustále sa pod očami objavujú niečím zaujímavé, pútavé, ale aj prekvapivé informácie. Nemožno tak teda knižku odsúdiť ako len tú, čo venuje všetok priestor ľuďom so záujmom o výtvarníctvo a jeho vývoj.

Dôležitá kniha ku kinematografickému fondu

Kinematografia je dôležitým kultúrnym odvetvím. Do dokumentárnych filmov však nemožno vsunúť tak rozsiahle poznatky a informácie, aké by mohli slúžiť teórii a praxi zároveň. Grafika a výtvarníctvo sú rovnako odvetvím kultúry, pričom v profesii výrobcov filmových plagátov sa v minulosti tieto odvetvia spájali a vytvárali celkom osobitnú profesiu. Publikácia je presne tou rozsiahlou oddychovkou, ktorú si môže filmový fanúšik, alebo študent filmu kedykoľvek otvoriť na ktorejkoľvek strane a nestráca sa v postupnosti. Určité odkazy na vývojové etapy, či vplyvy týkajúce sa iných osobností možno postupne v knihe nájsť, ale aj dohľadať.

V kvalitnej hrubej knihe s tvrdou väzbou je pri tejto téme priam nevyhnutná bohatosť ilustrácií. Niektoré dostávajú priestor, iné vo väčšom. Najmä tie dôležité, ktorých veľkosť nám slúži pre spoznávanie tajomstiev a detailov plagátu. Príjemné a v mnohých smeroch zaujímavé čítanie, ktoré poteší filmového nadšenca, aj grafika, ktorý nájde nemálo inšpirácii napríklad k svojej práci. O to viac, ak sa túži podobať na filmovú klasiku konkrétneho obdobia.  Vďaka poznatkom z knihy je tieto obdobia, vplyvy, prvky, či štýly možné rozoznávať, ale aj chápať.