Linda a kľúč od Andary, slovenská dobrodružná novinka s prímesou kultúry

V apríli sa v predaji objaví kniha venovaná nadšencom pre dobrodružstvo a fantasy od Tomáša Galierika. Kniha s názvom Linda a kľúč od Andary je pôvodným slovenským literárnym počinom, čiže nejde o preklad zahraničnej literatúry. Zmienky, názvy, mená, situácie a celý dej ako taký je v tejto knižke zasadený priamo do Slovenska, do Bratislavy, Nitry, ale siahať bude aj do zahraničia. To, čo je z pohľadu kultúry najzaujímavejšie na celej knihe je práve to, kým bude hlavná hrdinka a kam bude v tejto knihe cestovať.

Linda a kľúč od Andary

(grafika z knihy Linda a kľúč od Andary, kniznenovinky.sk)

Kelti či Slovania a ich kultúrny odkaz, na ktorý sa stále zabúda

Linda a kľúč od Andary je dobrodružným čítaním pre deti, pre mladých, ale ako sa už uvádza aj v tomto článku, je to pre kohokoľvek, kto chce zažiť dobrodružstvo, boj dobra proti zlu a prežiť naozaj neobyčajné dobrodružstvá. Kníh, ktoré by boli zo súčasnosti, čiže z doby mobilov, internetu a mikrovlniek, a dotýkajú sa tematiky dávnych kultúr, veľa nie je. Linda je však dievčaťom, ktoré objaví cestu na miesto, v ktorom je celkom bežné prichádzať z nášho sveta a vracať sa späť. Pritom ten druhý svet má byť vytvorený niekde v období po príchode Cyrila a Metoda. Kniha to síce nespomína, no pozorný čitateľ si to všimne.

V druhom svete, o ktorom je dej knihy, naďalej prebieha uctievanie prírody a prírodných živlov, čo bolo charakteristické pre Keltov. Lenže Kelti a Slovania spolu neviedli boje, aspoň čo hovoria posledné poznatky vedcov. Odovzdávali si svoje vedomosti a priamo keltské zvyklosti nám zostali dodnes. Nezabúdajme preto:

  • Prečo hádžeme mince do studne, či do jazierka – že si ani neuvedomujeme význam tohto keltského prvku obety
  • Prečo staviame máje
  • Prečo pokladáme imelo za významné – pričom ide o posvätnú rastlinu pre Keltov. My si ju spájame s Vianocami napriek tomu, že kresťanské tradície o imele nehovoria nič
  • Prečo klopeme na drevo, keď si chceme niečo poistiť

Časovo vzdialená, pritom každodenná realita

Keltská či pôvodná slovanská kultúra je nám časovo vzdialená. Ale prežíva v našich zvyklostiach, obetách a niekde je hranica medzi slovanskými a keltskými zvyklosťami takmer nulová. Kniha nezachádza do minulosti. Necestuje časom, no ponúka cestu na miesto, kde všetky tieto prvky a kultúra minulosti prežíva, ba dokonca je časovo ďaleko vpredu pred nami. Je zaujímavé, že práve takéto prvky a hlavne dnes už zabudnutá kultúra v spojitosti so Slovenskom a našimi dejinami, dostáva priestor.

Kniha Linda a kľúč od Andary je v predaji  v každom dobrom kníhkupectve. Také, čo umožňuje predpredaj a v bežnom predaji od apríla 2021. Pekný čitateľský zážitok všetkým, ktorých podobný príbeh zaujíma.