Ľudské výkaly v minulosti používané v ľudovom liečiteľstve

Ľudské výkaly obsahujú mnoho baktérií, prakticky ide o odpadové látky vylučované z tela, aby sa mohlo zbaviť všetkého zlého, odpadu a výlučkov žliaz. Napriek tomu je zvláštnosťou, že ľudské výkaly mali využitie v ľudovom liečiteľstve.

Latrína a článok kde sa spomínajú výkaly

V rôznych kultúrach vo svete, ako aj na Slovensku, sa nachádzajú zmienky o ich využití. Vďaka dokumentačnej práci čadčianskeho lekára Jozefa Marca, ktorý takéto využitie zaznamenal v knihe Tradičné liečiteľstvo a ľudová mágia na Horných Kysuciach, je zdokumentovaný aj prípad využitia výkalov pri snahe zbaviť sa bolestí. Aj mne známe, ako aj autorom popísané dávne využitie, je v súvislosti s ústupom bolesti pri tŕňoch a trieskach zapichnutých hloboko v tele. Bežný človek na vidieku nemal po ruke nástroje, odvahu a ani nedokázal strpieť otváranie hlbších rán, aby si vybral tŕň. V zúfalstve pri hľadaní domácich receptov tak mohol siahnuť aj po použití výkalov, ktoré po prikladaní na boľavé miesto vyhnisali.

Priložený výkal umožnil nehnisavej rane vyhnisať, z rany hnis odtiekol a spolu s ním aj tŕň, alebo zapichnutá trieska. Takáto rana sa lepšie zacelila, aj keď pri myšlienke na zapáchajúcu procedúru vôbec nemožno hovoriť o vábivom zážitku.