Trámy mali pre ľudovú architektúru praktickú aj magickú funkciu

V tradičnej drevenej ľudovej architektúre mal mimoriadny význam nosný trám v interiéri. Dnes ho možno vnímame len ako súčasť strechy, niekde dokonca zakrývanú pomocou sadrokartónu, no v pôvodných stavbách je lepšie priznávať trámy a nechať vyniknúť aj ich zdobeniu. Zrekonštruované drevenice bez trámov totiž nie sú drevenice. Každá jedna mala svoje vnútorné trámy nie len ako dôležitý technický prvok, ale aj ako prvok, ktorý sa spájal s ľudovými tradíciami.

Trámy ľudová architektúra slnečný motívm Stará Ľubovňa

Trám ako symbol

Drevené trámy v obydliach plnili úlohu držania strechy, zároveň držali niekedy aj steny a stabilitu celej stavby. Trám mal tak funkciu mocného strážcu stavby. Symbolika trámu sa týkala jeho sily. pod takýmito trámami sa požehnávalo mladým pred svadbou, ale odohrávali s apod nimi aj rôzne iné magické úkony, ako napríklad aj veľké bolesti sa liečili pod nimi, aby malo liečivo lepší účinok. Bolo bežné, že v dome, kde bolo viac trámov bola magická sila prisúdená jednému, centrálnemu. Napríklad takému, na ktorý sa zaznamenalo vročenie, mená členov rodiny, alebo sa len naň vešali sušené bylinky, aby mali väčšiu liečivú silu.

Zdobenie a vročenia na trámoch

Trámy, ktoré v niektorých lokalitách volali aj tragáre, bežne ľudia nie len že vyhladili a natierali, ale v niektorých lokalitách im venovali väčšiu pozornosť. Vyrezávali do nich rôzne motívy.  Veľmi častým a obľúbeným motívom sú rozety, rôzne kotúče, ale hlavne solárne motívy. Solárny motív, ako sa často odbrone nazýva slnko v kruhu zložené zo šiestich lúčov, môžeme vidieť na mnohých stavbách v skanzenoch, ale aj dnes ich môžete nájsť na roztratených dreveniciach napríklad v obci Oščadnica, Radôstka, Stará Bystrica, Vadičov a podobne.

Slnečný motív pritom pochádza ešte zo slovanských, pre kresťanov pohanských čias. Pravdou je, že na niektorých starých stavbách sú vyryté symboly naozaj slabé, časom vybledli a vyrovnali odtieň so zvyškom dreva a rozpoznávanie a rekonštrukcia niektorých rytín je už komplikovaná pod tak dlhom čase.

Trámy ľudová architektúra slnečný motívm Stará Ľubovňa

Zaujímavou ukážkou zdobenia trámov je výstava v skanzene pod Ľubovnianskym hradom, kde v jednom z domov nájdete viacero pôvodných trámov s bohatým zdobením a aj s použitím slnečného motívu.