Obrazová kniha venovaná krojom a folklóru, Odetí do krásy

Vychádza knižná novinka, ktorú s čistým svedomím možno nazvať krásnou. Kniha, ktorej výtlačok by mal byť povinne v každej domácnosti, ktorá si ctí tradície a ľudový folklór. Obrazová publikácia plná bohatých farebných fotografií slovenských krojov pritom nie je len vizuálna ukážka krásy a jedinečnosti módy, ktorú nosili naše staré mamy od narodenia po svoju starobu. Kroje v minulosti tvorili dôležitý sociálny prvok.

Odetí do krásy

Odlišovali od seba jednotlivé dediny, regióny, ale aj sociálne vrstvy, či dievčatá slobodné, od sľúbených, alebo vydatých. Dnes už význam krojov chápe verejnosť skôr ako odev v rámci vystúpení. Jeho krásu a jedinečnosť si však už dnes veľmi neuvedomujeme.

Slávnostný krst knih

19. júna sa knižka objavila po prvý krát v predaji. Už 20. júna sme mali možnosť do knižky nahliadnuť na podujatí, kde knižku predstavilo vydavateľstvo IKAR, a.s. ako aj autori knihy spolu s hosťami a moderátormi krstu. Knižka vznikla vďaka krojom zo zbierky známej zberateľky a reštaurátorky slovenských krojov, Jany Kucbeľovej, ktorá sa narodila a vyrastala v prostredí pomerne dobre známom stálou tradíciou zachovávania ľudových tradícií a uvedomovania si hodnoty pôvodných ľudových odevov, v prostredí detvianskych lazov.

Jedinečnú krásu do knihy však zachytil fotograf Peter Brenkus, ktorý má mnoho skúseností s fotografiou ľudových tancov a krojov v pohybe. Pre knihu Odetí do krásy vyhotovil všetky snímky krojov, každý jeden oblečený na ľuďoch aj podľa toho, komu mal kroj patriť s úpravou vlasov, šperkmi a ďalším zdobením. Aj preto je pre čitateľa príjemné listovať v diele tak nesmierne pestrom a bohatom.

Odetí do krásy

Slávnostný krst ozvláštnilo viacero návštevníkov v krojoch, ale taktiež aj vystúpenie spevákov z Lúčnice a ďalších osobností vrátane Jána Ďurovčíka, významnej etnologičky profesorky Beňuškovej, alebo tiež ministerky kultúry Ľubici Laššákovej. Ku knižke a jej hodnote sa vyjadrili viacerí návštevníci a zároveň si mohli záujemcovia na podujatí svoju knihu aj kúpiť.

Autentická kniha o ľudovom odeve a móde ako takej

Móda z predvojnových čias, keď ju ešte neovplyvňovali tak západné vplyvy, dodnes pretrvala len lokálne u najstaršej generácie. Jej najkrajšie prvky sa taktiež len lokálne zachovali vo svadbách a ceremóniách. Stretávame sa s nimi na cirkevných slávnostiach. No opäť sú to len malé obce, kam musíme zavítať, aby sme mohli vidieť zachované cenné kúsky ľudového odevu.

Kniha Odetí do krásy
Odetí do krásy

Kniha Odetí do krásy sa venuje viacerým regiónom Slovenska. Prináša celistvý pohľad na spôsoby obliekania, zdobenia, neraz nazerá priamo na detail výšivky, farebnosť, či materiálové vyhotovenie. V knižniciach sa dá nájsť niekoľko publikácií, ktoré sú venované krojom. Takto farebná a precízna práca ale dosiaľ v knižnej podobe nebola.

V knihe našlo priestor aj viacero zaujímavostí. Nie sú to len popísané vlastnosti krojov, ale k niektorým z nich sa viaže aj príbeh ich nositeľa, či dokonca aj príbeh výrobcu kroja. Poodhalí tak trochu aj tajomstvá výroby niektorých častí a zdobenia. Celkovo má byť v knihe až 945 fotografií na 376 stranách, čo predstavuje mimoriadne slušný obsah po vizuálnej stránke ako aj po stránke spoločenskej hodnoty.

O autoroch:

Láska ku krojom a k ľudovej kultúre sa u Jany Kucbeľovej rozvinula už v detstve, pretože vyrástla na detvianskych lazoch Krnô. V roku 1991 otvorila v Detve predajňu ľudovoumeleckých výrobkov PARTA – Slovenské ľudové umenie, ktorú neskôr rozšírila o krajčírsku dielňu a výrobu krojov a liturgických textílií. Dnes šije kroje a je aj autorkou mnohých výstav, koncertov a programov počas Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve.

Pôsobivé fotografie v knihe sú dielom známeho slovenského fotografa Petra Brenkusa. Jeho vášňou je fotografovanie tanca a folklóru, ktorému sa intenzívne venuje odmlada. Dlhé roky bol exkluzívnym fotografom súborov Lúčnica, SĽUK, tanečného divadla Bralen a viedenského hudobného telesa Klangforum. V roku 2000 získal v súťaži Czech Press Photo v dvoch kategóriách prvú a tretiu cenu, vydal množstvo publikácií, vystavoval vo Viedni, v Grazi, Sydney, Štrasburgu, Budapešti, New Yorku, vo Varšave a v Berlíne.

Kniha je v predaji v každom dobrom kníhkupectve s maloobchodnou odporúčanou cenou 39,90 EUR. V predaji napríklad na Martinus.sk alebo Bux.sk

Maťa