Karambit, typicky zahnutý malý nôž, pôvodne zo západnej časti ostrova Sumatra, je v poslednej dobe aj v našich končinách známy. Zahnutý karambit, ako nôž s čepeľou a rúčkou, má ešte jednu zvláštnosť, podľa ktorej spoznáte, že ide o naozaj tento nôž. Na rúčke má kruh, alebo otvor, do ktorého sa vkladá prst. Nástroj tak získa v ruke ešte väčšiu stabilitu. Toto je jeho primárne určenie, aj keď samotný otvor už poslúžil vždy aj ako pomôcka pre zavesenie a priviazanie noža pre pracovníka na poli. Neskôr už tento rozpoznávací znak zostal len vecou stability aj dizajnu, ak hovoríme o karambitoch ako nožoch.
Od ryžových polí k útoku
Kým vo svojich počiatkoch siahajúcich možno ešte ďalej ako do 11. Storočia, šlo o nástroj využívaný v poľnohospodárstve na sekanie ryže, na rýpanie aj lúpanie, postupne sa z nástroja obstarávania potravy stala aj zbraň. Z mnohých nástrojov v poľnohospodárstve sa mohli vyvinúť zbrane a v rôznych častiach sveta tieto nástroje aj zbraňami boli. Hovorovo sa povie „vzali vidly a vyrazili“, pričom vieme, že nemuseli nimi len kydať hnoj, ale mohli s nimi ísť aj hroziť, či útočiť.
V prípade zbraní sa karambit stal dvojsečnou zbraňou. Z pôvodnej Sumatry sa vďaka obchodným cestám rozšíril oveľa ďalej, Dokonca šlo o prostriedok výmeny a občas aj vývozu. Dopyt po karambitoch bol v takmer celej Indonézii až po Thajsko, Laos až Bangladéš. Ženy ich nosievali vo vlasoch. To bola samozrejme ešte éra, keď tieto nástroje nemali podobu súčasných ostrých vysokokvalitných nástrojov. Pre chudobnejšie ženy to tak mohla byť jediná zbraň.
Dizajn nožov karambit
Historicky až po súčasnosť je karambitom najčastejšie jeden kus železa opracovaný tak, aby postačilo doplnenie rúčky. Z počiatku drevená, no už oddávna sa objavovali aj rúčky z textilu, spletených či namotaných tkanín, lán, či vo vzácnych prípadoch aj s prídavkom ďalšej zliatiny, či drahého kovu. Tým, že ide o zahnutý nôž, veľa krát sa dá vyhrať s vizuálnym prevedením a tvarovaním. Od nenápadné malé ale efektívne čepele až po veľké oblúkové neprehliadnuteľné kúsky. Ostrou pritom môže byť čepeľ vnútorná aj vonkajšia. Tým pádom aj držanie zbrane môže byť rôzne. Až nástupom posledných desaťročí sa viac dostávajú do popredia aj skladacie karambity. Nie sú už použiteľné v oboch smeroch.
Ako nôž patrí medzi chladné zbrane. Označovaný je ako taktický ale aj obranný nôž. Skôr ako útočný je tak obranný, keďže v rámci obrany má lepšie využitie. Otvor na rukoväti je poistkou, ktorá drží nôž v dlani, čím je ho možné ťažšie dostať z ruky. Súčasní výrobcovia používajú kvalitné zliatiny, nože vynikajú výbornou ostrosťou, manipuláciou, ergonómiou, no predovšetkým funkciou.