Nové vydanie úspešnej knihy Bratislava na starých pohľadniciach

Už v roku 2008 vyšla vo vydavateľstve Dajama kniha Bratislava na starých pohľadniciach, ktorá potešila viacerých nadšencov pre históriu, no najmä ľudí s citovou väzbou a vzťahom k Bratislave. Zachytávala na svojich stranách popisy pohľadníc a fotografií, ktoré zachytávali hlavné mesto Slovenska v rôznych uhloch. Ulice, hrad, nádvoria, budovy, detaily budov, alebo pohľad na technické výdobytky z pred sto rokov alebo z pred 60 rokov z čias socializmu, to všetko v čitateľovi zachovalo fascináciu aj emócie spojené s prekvapením a krátkym nahliadnutím do minulosti. Koncom roka 2015 sa však s knihou stretávame opäť, už tentoraz v novom 2. vydaní uznávaného slovenského autora Jána Laciku. Kniha získala modernejší grafický vzhľad, určité doplnenie na stránkach medzi pohľadnicami a aj po textovej stránke. Svoju hodnotu si tak zachováva a ešte ju zvyšuje.

Bratislava na starých pohľadniciach, vydavateľstvo Dajama

Bratislava a cesta do minulosti

Bratislava. Dôverne ju poznajú mnohí turisti, ale sú to najmä miestni, pre ktorých je bežnou súčasťou života a priznajme si to, ak sme domáci, ťažko nesieme akékoľvek zásadné zmeny, búracie práce a výstavbu. Kniha je veľkým prekvapením, pretože výrazne preskakujeme celé desaťročia a nahliadneme do minulosti, do čias, ktoré sme nezažili, alebo boli tu skôr. Všetci, ktorí listujú v tejto knihe v kníhkupectve môžu pocítiť nutkanie sledovať všetky tie pohľadnice s fotografiami oveľa pozornejšie. Ukrýva sa v nich totiž neobyčajné čaro spojené s hľadaním rozdielov a vedzte, že na všetkých fotografiách sa niečo zmenilo. Fasády budov, zdobenia, pokrytie striech, alebo vzhľad chodníkov a námestí. V knihe je bohatý výber pohľadníc a ku každej je aj text, ktorý vysvetľuje históriu a jedinečnosti tohto miesta. Pred otvorením knihy by sa zdalo, že miesta dôverne poznáte, no vyviesť z omylu dokáže už prvých niekoľko strán.

Bratislavský hrad bol len veľkou ruinou, už za čias prvej republiky šlo o priveľmi chátrajúcu budovu, aby sa pustili do jej záchrany. Vtedajšia Bratislava nemala dostatok financií na to, aby sa vôbec mohlo uvažovať nad opravou. Pozrieť si môžete vzhľad Hlavného námestia, na ktorom pred niekoľkými desaťročiami vládla zeleň a dnes dlažba. Rozpoznateľné sú mnohé budovy, ale aj miesta, kde iné stavby krásne a honosné, museli ustúpiť zámerom výstavby, či zanedbané a zničené zrovnali so zemou. V mnohých prípadoch nachádzame stavby, ktoré vynikajú architektúrou. Nepochybne je medzi nimi aj miestna synagóga, ktorá vynikala osobitou maurskou architektúrou, ktorej nekonkurovala žiadna iná stavba v meste. Na pohľadniciach sú zachované aj sochy a detaily, ktorých umiestnenie by bolo ideálnou hádankou pre pozorných ľudí aj dnes. V mnohom sa pohľad na ulice zmenil. Jasne identifikovateľné by boli miesta v samotnom historickom centre, kde sú architektonické zmeny minimálne. Poznačili ich len tabule a množstvo úprav pre potreby turizmu vrátane turistov samotných.

bratislava-pohladnice-obalka-knihyKrásna kniha aj pod stromček

V našom prípade máme ideálny darček pre Bratislavčana, pre ktorého je predstava ideálneho stráveného víkendu plná prechádzok v historickom centre a v lete prechádzka od Múzea hodín po hradnú bránu. Takýto človek ocení najviac všetko to, čo kniha ponúkne. Rovnako tak je hodnotnou pre akéhokoľvek čitateľa, ktorý vie oceniť pohľady do minulosti, pracuje jeho fantázia a zároveň si rád porovná dobové fotografie a uhly, odkiaľ boli zábery snímané, so súčasnosťou. Knižku pritom odporúčame aj medzi mladými ľuďmi, ktorí mesto poznajú. Už dnes je u nás doma dôvodom zastávky niektorých pozorných hostí. Otvorená kniha upúta pozornosť možno aj Vás.

Vychádza koncom roka 2015 vo vydavateľstve Dajama ako 2. Vydanie v modrej tvrdej A4 obálke s výraznou väčšou fotografiou smerom k Michalskej bráne.