Materské mlieko v ľudovom liečiteľstve: dezinfekčné a liečivé účinky

Materské mlieko mamičiek dnes chápeme ako mlieko, ktoré je určené dojčatám, malým detičkom, pre ktoré je kľúčovou potravinou dávanou priamo matkou. Ako každé mlieko, aj to ľudské má mnoho priaznivých až liečivých účinkov.

Dojčenie materské mlieko

Kým v minulosti boli  nie tak ojedinelé prípady, kedy matka svojim mliekom liečila aj iných členov domácnosti a rodiny, prípadne mliekom pomáhala aj cudzím, dnes je táto téma prehnane tabuizovaná a aj dojčenie sa v poslednom storočí považuje za niečo, čo na verejnosť nepatrí. Zvláštna predstava však popiera prirodzenosť dojčenia a následne aj využitie materského mlieka tak, ako tomu bolo kedysi.

Materské mlieko ako cenná tekutina

Ženské telo dokáže v materstve vyprodukovať výnimočne silnú tekutinu. Materské mlieko má niekoľko blahodárnych účinkov.   Dieťaťu má poskytnúť mnoho stavebných látok, vápnik, ako aj disponuje protizápalovými dezinfenkčnými účinkami. Kým v minulosti sa dalo dokonca v niektorých kultúrach kúpiť a využívalo sa v liečiteľstve, aj u nás sa našlo sem tam pár prípadov, kedy sa otvorene materské mlieko vyhľadávalo, kupovalo a používalo na potieranie zdravotných ťažkostí. Na Slovensku sú známe prípady na vyplachovanie hnisaných a zapálených očí, prípadne uší. Len niekde by sme mohli hovoriť o použití pri dezinfekcii rán. Ľudovo oveľa zaujímavejšie pôsobí téma močenia na rany, čo bolo krajné riešenie pre drevorubačov, bačov a honcov, keď nič iného po ruke nebolo. Účinky moču sú rovnako nepopierateľné, no zatieňujú v súčasnosti pri spomínaní netradičných liečebných a uľavujúcich metód účinnejšiu – materské mliečko.

Aj v súčasnosti

Aj v súčasnom Slovensku sú prípady, kedy dcéra pomáha ťažko chorému otcovi s jeho diagnózou a poskytuje mu materinské mlieko. To aj v malých dúškoch môže reálne pôsobiť na mnoho rôznych ťažkostí, aspoň uľavujúco. Najmä preto, že mlieko nijako neupravované a čerstvé má nesmierne veľa látok, ktoré chránia už organizmus malého dieťaťa. S využitím mlieka bola oddávna spojená bohatá mágia, ktorá sa dodnes nezachovala. No jeho účinky aj bez tejto mágie sú. Práve pre ne z dnešného tabuizovaného sveta možno nenájdu niektorí ľudia pochopenie, avšak v prípade vážnych zdravotných ťažkostí, sa menia hodnoty ľudí, ako aj ich zábrany pred niečím, čo bolo v minulosti celkom bežné. Je len ťažké sa o niečom takomto pochváliť. žena, ktorá takýmto spôsobom, hoci úspešne, pomáha, je vystavená spoločenskému odsúdeniu respektíve nepochopeniu. Aj tu však je nutné poznamenať, že záleží aj od miest.