Hniezdne, obec slovenskej whisky Nestville a vlastnej architektúry

Hniezdne nachádzajúce sa na Spiši, sa čoraz viac dostáva do povedomia výrobou slovenskej whisky, ale tiež výstavou liehovarníctva. Mimo vo všeobecnosti známeho spojenia Hniezdneho s Nestvill parkom je Hniezdne zaujímavé aj svojou architektúrou. Vysoké percento stavieb z obce totiž nesie svoju originálnu architektúru, ponášajúcu sa na domy v Modre, či v iných kútoch Záhoria.

Na takmer opačnej strane krajiny sa odrazu nenachádza jeden, či dva domy s bránovým vstupom na okraji do dvora, ale celý len hlavného cestného ťahu po jednej aj druhej strane. Celá miestna architektúra pôvodných domov pôsobí zaujímavo a príjemne. Podobnosť jednotlivých stavieb z tohto miesta robí priam výnimočné, rozdielna je výzdoba, prípadne farba. Výška domov je rovnaká a to nie je časté. Ide tak svojim spôsobom o raritu, ktorá nám udrela do očí.

Slovenská whisky či Nestville park

Slovensko nie je krajinou, ktorá by bola známou pre whisky. Je to predsa len skôr výsada britských ostrovov pýšiť sa alkoholom tejto kategórie. No dá sa vyrobiť aj u nás a popri nej aj rôzne iné alkoholické nápoje. Nestville park s názvom vychádzajúcim z práve prekladu obce Hniezdne do angličtiny. Má byť aj výstavou liehovarníctva, čo je prezentované na hnedých prícestných tabuliach upozorňujúcich na kultúrno-historicko-architektonické krásy a atraktívne miesta. Pri našej návšteve zariadenia sme našli smolu v podobe barikády. Azda na budúce. Napriek snahe o reportáž sme sa za barikádu nedostali.

Nestville Park

foto: https://www.facebook.com/nestville.park/