Svätý Jur pri Bratislave, jeho históriu si nenechajte ujsť

Svätý Jur pri Bratislave je mestečko, ktoré vás nadchne svojou krásou. Veľmi pekne udržiavané námestie, ktoré je od roku 1990 Mestskou pamiatkovou rezerváciou, v sebe zahŕňa viacero veľmi pekných a zachovalých historických stavieb. Nebyť áut a značiek, mohli by ste si pripadať ako v minulosti, či na scéne pekného historického filmu. Svätý Jur pôsobí ako nenápadné mestečko, nikto ho nepropaguje, netlačí do pozornosti turistov a pritom má čo ponúknuť aj ufrflaným večne nespokojným milovníkom umenia a architektúry.

Svätý Jur pôsobí nenútene, pohodlne a pokojne. Priateľská atmosféra mestečka je možno umocnená tým, že osobne vo Svätom Jury trávim čas u priateľov a pri opičkách, no človek sa tu nemôže cítiť zle. Je to miestna história, ale aj množstvo stavieb, o ktoré sa príkladne starajú a k tomu okolie a výnimočná vinárska história. Sme totiž v Malokarpatskej vínnej oblasti.

Svätý Jur a jeho história

Mesto Svätý Jur získalo štatút a práva slobodného kráľovského mesta v roku 1647 a malo výborné postavenie medzi inými mestami vtedajšej doby. Jeho hlavným hospodárskym odvetvím bolo vinárstvo, ktoré sa udržiava od stredoveku do súčasnosti ako hlavný spôsob obživy väčšiny obyvateľstva. V súčasnosti sa aj vďaka blízkosti hlavného mesta ľudia profesiami miesia. Vinárstvo však zostáva aj ako rodinná tradícia. Prvý písomný záznam síce pochádza z roku 1209, no všetci miestni dobre vedia, že história mesta je oveľa staršia. Pripomínajú to tak trochu aj zvyšky pôvodných stavieb na ktorých základoch bol postavený gotický kostol Svätého Juraja na kopci nad námestím s Prostrednou ulicou. Tento kostolík má zaujímavosť, ktorou je samostatne stojaca drevená zvonica.

Svätý Jur

Fotografia Kostola Sv. Juraja

Kostol postavili na strmom mieste, ktoré neskôr pre potreby výstavby ciest spevňovali a dnes sa úzkym chodníčkom prechádza popod spevnený vydláždený svah. Kostol má pieskovcový oltár od Štefana Pilgrama z roku 1525, niekoľko sôch, cennú výzdobu a mramorový sargofák miestneho grófa Juraja ešte z roku 1467. Okenné mozaiky sú novodobé vyrobené len pred pár desaťročiami. Sú podľa návrhu známeho umelca Janka Alexyho.

Pod kostolom je niekoľko parkovacích bezplatných miest a miestna fara. ďalšou významnou pamiatkou spojenou s históriou Svätého Jura je hrad Biely Kameň nachádzajúci sa ďalej po tejto hlavnej trase. Dnes už len zrúcanina vďaka výbojom a ničeniu Turkov v 17. storočí, sa už viac neobnovil. Dovtedy však bol sídlom miestnej šľachty. Dnes je aspoň lákavým cieľom rodinných výletov, turistov, cyklistov a tiež samozrejme milovníkov zrúcanín.

Zaujímavé budovy a námestie
Najvýznamnejšou budovou historického centra Svätého Jura mimo Kostol Sv. Juraja je piaristický kláštor z roku 1685. Aj keby ste nevedeli, ktorá z budov to je, spoznáte ju podľa miestnych slnečných hodín, ktoré pri prechádzaní celým námestím určite neminiete. V blízkosti kláštora sa nachádza susedný Kostol Najsvätejšej Trojice zdobený v barokovom štýle a hoci ho postavili evanjelici 40 rokov pred postavením kláštora, neskôr sa stal súčasťou kláštora. Pri prechádzkach po centre nahliadnite aj do bočných uličiek a nájdite si domy číslo 1. a 2. Ide o tradičné vinárske domy s pôvodnou výzdobou. Celkom dole je možné nájsť historickú budovu prvej konskej železnice, ktorá tadiaľto viedla.